CROWDFUNDING – mis see on ja kuidas aitab see mul raha teenida?

14. märts 2017

unsplash_52b6b4db7397c_1Veel alles hiljuti tähendas oma projekti või äri jaoks rahastajate leidmine suure hulga kapitali küsimist vähestelt organisatsioonidelt. Viimastel aastatel on finantstsektorit kujundanud vastupidine idee – ettevõtjad räägivad Interneti vahendusel tuhandete kui mitte miljonite potentsiaalsete väikeinvestoriga, kes meelepärastesse ettevõttesse panustada saavad.

Revolutsiooniline crowdfunding (eesti k. ühisrahastus) on aina enam populaarsust koguv uuenduslik raha kaasamise ja investeerimise meetod, mille abil saab tavainimestelt kaasata projekti õnnestumiseks vajaminevat raha. Samuti kui varasemalt oli ettevõtetesse investeerimine rikaste pärusmaa, saab nüüd igaüks toetada firmasid või projekte, millesse neil usku. Asja võlu on see, et panustada saab vastavalt võimekusele, nii 5 eurot kui ka 20 000 eurot.

Kuidas toimib crowdfunding praktikas?

8969254495_8b037a0e09_bKuna tegemist on üsna uue nähtusega, on crowdfunding paljude inimeste jaoks endiselt segane termin. Tegelikkuses on asi imelihtne! Ettevõtjad ja ideede autorid laadivad oma projektid internetiplatvormidele üles ning kaasavad läbi nende tavainimeste investeeringuid. Platvormid koordineerivad ja administreerivad rahastusi ise, mistõttu on tegemist ideaalse variandiga algajale investorile. Eesti tuntumatest investoritest on näiteks Jaak Roosaare öelnud, et kui tal poleks kirglikku tõmmet aktsiate vastu ja tahtmist/teadmist kinnisvaraga tegelda, siis alustaks ta täna ilmselt crowdfundingust.

Projektid on väga erinevad, näiteks esimene Eesti crowdfundingu platvorm Hooandja toetab eelkõige loomingulisi projekte. Eesti ja kogu Baltikumi ainus osaluspõhine ühisrahastusplatvorm Fundwise keskendub investorite leidmisele väiksematesse ettevõtetesse. Funderbeam võimaldab kaubelda startup-ettevõtetega. Crowdrise on mittetulundussektorile mõeldud platvorm. Sarnase teemana on levinud ka P2P lending, mille tegelevad näiteks Bondora ja Bondkick . Viimane on ettevõtetele suunatud ühisrahastusplatvorm, kus saavad laenu taotleda erinevas elu- ja kasvufaasis ettevõtted. Näiteks saab aidata kaasa tallinlastele tervislikku lõunat pakkuvat restorani Lantsh, mis on avamas uut söögikohta.

8479160301_4ac252c1ff_bRiskid eksisteerivad

Otseloomulikult võivad mõned investeeringud hapuks minna. Ei ole mingeid garantiisid, et investorid saavad oma raha tagasi. Siinkohal on võtmesõnaks portfelli hajutamine. Samuti kaalub Eesti tänu teenuse populaarsusele ühisrahastusfirmade tegevuse seadusega reguleerimist, mistõttu on oodata tegevuse läbipaistvamaks muutumist.

Enne ühisrahastusse investeeringut :

  • Mõtle hoolikalt läbi, mis projektidesse investeerid. Uuri nende finantsnäitajaid ja inimesi projekti taga. See aitab hajutada riske.
  • Uuri ka platvormi kasutamise tingimuste kohta. Platvormid näevad küll sarnased välja, kuid tingimused on kõigil väga erinevad.
  • Milline on hetkeolukord turul ja millised on trendid?
  • Iga suvalise kommentaatori arvamuse kuulamine ei ole tark tegu, usalda oma sisetunnet, kuid kontrolli ka statistilisi näitajaid ja reaalseid analüüse.

Kuidas aga võita Crowdfundingust ettevõttena? Mida teha, et investorid sind märkaksid? Kuidas ühisrahastuses miljon kokku ajada? Sellest räägib juba Hollywoodi ühisrahastusguru Justin Giddingsrikatla ja ettevõtluskõrgkooli Mainori eksklusiivsel inspiratsiooniõhtul “KICK START – How to get crowdfunded

LOE LISA JA REGISTREERI KOHE!

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.