Edu saavutavad ikka need, kes ei anna alla!

22. september 2015

Ebaõnnestumine ei ole asi, mida tasuks iga hinna eest vältida ja karta. Vastupidi – seda tuleb võtta kui loomulikku elu osa ning pigem proovida sellest võtta kõike, mis võtta annab, et hilisemas elus seda kõike enda kasuks pöörata. Suur osa inimestest, kes on milleski väga edukaks saanud, peavad õnnestumisest olulisemaks või vähemalt sama oluliseks enda elus eelnevalt ette tulnud ebaõnnestumisi. Just ebaõnnestumised on need, mis on neile midagi õpetanud ja neid kuidagimoodi kasvatanud ning läbi selle aidanud neid edukaks saamisel.

fordUSA tööstur, leiutaja ja novaator, Ford Motor Company asutaja ja tööstusliku konveiermeetodi juurutaja Henry Ford on öelnud, et ebaõnnestumine on lihtsalt võimalus alustada uuesti, seekord arukamalt. Noor Henry Ford rikkus oma maine ära mitme ebaõnnestunud autoäriga. Siiski ei andnud ta alla ning pärast pikka otsimist leidis ta endale partneri, kellel oli temasse usku. Ford suutis tõestada, et on oma vigadest õppinud, kui lõi ettevõte nimega Ford Motor Company, mis muutis igaveseks autotööstust. purga

Ebaõnnestumisi peab olulisteks õppetundideks ka eesti raadio- ja teleajakirjanik ning poliitik ja XIII Riigikogu liige Heidy Purga. “Tagasivaadates tunduvad kõik ebaõnnestumised õppetundidena – iseenda kohta ennekõike. Töötasin pikalt Eesti Rahvusringhäälingus Raadio 2-s. Veel enne, kui minust sai kunagi selle jaama juht, alustasin saatejuhina. Seega ennekõike on mu valdkonna väljakujunemisel peamised tegurid olnud just ebaõnnestumised seoses saadete juhtimisega.

Hirmuunenäod võivad saada tõeks: Esimene suurem ebaõnnestumine oli ühe esimese saatega, mida raadios juhtisin. Kuigi kaassaatejuht oli igati abistav, läks kõik kohe algusest peale metsa— sõnad takerdusid suus, kõnemaneer ebaloomulikult joviaalne ning tämber kõige kohutavam, mida olin kunagi kuulnud. Raadiokuulajate tagasiside oli kohutav. Juhtunud on ka seda, et tehnika veab alt ning pead püüdma samal ajal juttu veeretades asja korda tegema. Ikka takerdud. Muidugi ma olen põdenud iga kord, iga ebaõnnestumise puhul. Alguses rohkem, hiljem harvemini. Aga kui ma oleksin kohe püssi nurka visanud, ei oleks ma midagi õppinud. Mitte seda, et teed järgmine kord paremini, sest seda teeme me niikuinii. Õppinud enda kohta. Ennast usaldama.

Ka siis, kui kohe esimese korraga ei õnnestu.” jayFord’i ja Purga’ga on samal meelel ka Jay-Z, keda tunneme eelkõige muusikuna, kuid kes tegutseb ka investori ja ettevõtjana. Tema arvates on ebaõnnestumisest võimalik palju rohkem õppida, kui õnnestumisest. Noorel Jay-Z’l ei õnnestunud leida ühtegi plaadifirmat, kes oleks tahtnud temaga lepingut teha. Brooklynis üles kasvades nägi Jay-Z oma oskuste kallal palju vaeva, et olla hea muusik ja leida endale toetajaid. Olles oma esimese CD valmis saanud, ei õnnestunud tal pikka aega seda kellelegi maha ärida.  Lõpuks suutis ta koos sõpradega selle plaadi maha müüa hot dogi restorani kõrval oma auto pagasnikus istudes. Nüüdseks on Forbes’i andmetel Jay-Z äriliseks väärtuseks 550 miljonit USA dollarit.

Ebaõnnestuja ei ole kindlasti see, kellel ei õnnestu miski esimesel katsel. Ega ka see, kes ebaõnnestub 1000ndal katsel. Ebaõnnestuja on see, kes ei oska kõiki oma ebaõnnestumisi õppetundidena võtta ning saadud kogemusi enda kasuks pöörata.

Edu saavutavad ikka need, kes ei anna alla!

Rohkem lugusid kuuled Ebaõnnestumiste päeval! REGISTREERI END ÜRITUSELE

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.