Henri Laupmaa: Pool miljonit eurot ühe aastaga!

10. november 2016

15045550_10210880553907754_1932778334_nHooandja asutaja ja Fundwise tegevjuht Henri Laupmaa räägib oma intervjuus Ärikatlale potentsiaalist ja väljakutsetest osaluspõhises ühisrahastuses, millega läbi Eesti ja Baltikumi esimese osaluspõhise ühisrahastusplatvormi Fundwise aastaga üle poole miljoni euro investeeringuid tõstetud on.

Aastal 2012 pani Hooandja Eesti päris oma ühisrahastusele alguse. Eelmisel aastal käivitasid Sa Eesti ja Baltikumi esimese osaluspõhise ühisrahastuse platvormi Fundwise. Kust tuli selline kirg ühisrahastuse vastu?

Nägime, et selles vallas valitseb Eestis suur tühik ja rahvusvahelised platvormid ei kata seda.  See, et Hooandjal on tänaseks olnud üle 1 miljoni vaataja tõestab, et meil oli õigus

Hooandja ja Fundwise läbi oled Sa väga lähedalt näinud Eesti ühisrahastuse arengut. Milline see on Sinu silmade läbi olnud? Kiire ja tormiline või pigem tagasihoidlik?

Muu maailmaga võrreldes suhteliselt rahulik – samas nagu paljudes asjades on Eesti per-capita üks maailma esimesi, mis tähendab, et see valdkond annab oluliselt võimsama effekti kui suuremates riikides. Uue harjumuse ja praktika tekkimiseks on vaja lihtsalt aega.

Kuidas on esimene aasta läinud Fundwisel?

Seni on rahastuse saanud 9 projekti ja kokku veidi üle 500 000 euro.

Oled Sa tulemusega rahul?

Jah. Selliste asjade sisse töötamine võtabki aega.

Kriteeriumid Fundwise projektidele on märksa karmimad kui Hooandja omadele. Miks see nii on?15050354_10210880554787776_307735090_n

Hooandjas kui annetuspõhiseks raha kaasamiseks mõeldud platvormil on arusaadavalt leebemad reeglid, sest annetatud raha eest ei saada vastu osalust vaid kingitus, pilet kontserdile või sümboolne tänu. Fundwise’i investorid saavad oma investeeringu vastu aga reaalse osaluse konkreetses ettevõttes. Seega need ettevõtted peavad oma äriplaani ning finantsprojektsioonid hästi läbi mõtlema ning oskama neid ka esitleda. Suurem vastutus = karmimad reeglid.

Kui keeruline on leida selliseid uusi projekte, mis nendele kriteeriumitele vastavad?

Oluliselt rohkem aeganõudev. Oleme üle 200 projekti läbi vaadanud viimase aasta ja paari kuu jooksul.

Milliseid projekte Fundwise üldse ootab oma platvormile?

Rahastuseks sobivad kõikvõimalikud ettevõtted – tootedisain, jagamismajanduse algatused, mahetootmisega tegelejad, energiasektor, IT-lahendused, mängutööstus jne. Aasta jooksul on meis edukalt investeeringuid kaasanud ettevõtteid toiduainetööstusest mängufirmadeni.

Milline on Sinu hinnangul kõige huvitavam Fundwise kampaania ja miks?

Ampler bikes. Hästi kiire areng pärast meie rahastust ja huvitav toode. Pean seda praegu parimaks elektrijalgrattaks maailmas.

Mis on Fundwise järgmised sammud. Mida toob tulevik?

Laieneme geograafiliselt (seni on projekte olnud neljast kohast Eestis) ja investeerimisinstrumentide valiku poolest. Saab olema väga intensiivne ja põnev aeg.

Kui tahad õppida, kuidas ühisrahastuses oma unistused ellu kutsuda, siis tule Ärikatla ja Ettevõtluskõrgkool Mainori eksklusiivsele inspiratsiooniõhtule KICK START – How to get crowdfunded”, kus Hollywoodi ühisrahastusguru Justin Giddings koos Eesti tipptegijatega kõik crowdfundingu saladused paljastavad!

LOE LISA JA REGISTREERI KOHE!

SulgeJäta tagasiside

Please leave this field empty.