Parimate ühisrahastusprojektide TOP 10

14. märts 2017

Alates 2006. aastast, mil esimene P2P lending platvorm Prosper.com alustas tegevust, on ühisrahastus aidanud kaasa tuhandete start-up ettevõtjate tähelennule. Ühisrahastusega on võimalus luua üleöö miljoni dollari ettevõtteid, kuid sellegipoolest  täidavad oma eesmärgi vähem kui pooled projektid ja vaid üksikutest saavad superstaarid. Ühisrahastusmaastikul valitseb karm ideede konkurents ja vaatama ühtsetele demokraatlikele reeglitele ei saa kõik neist rahastatud. Kui aga peaks õnnestuma luua superstaar- projekt, on tulemuseks midagi erakordset. Toome välja läbi aegade 10 kõige edukamat ühisrahastusprojekti, mille edu ei seisne vaid finantsilises aspektis, vaid on pannud alguse uutele revolutsioonilistele toodetele.

#1 Star Citizenstar-citizen1

Ilmselt läbi aegade kõige ambitsioonikam videomäng Star Citizen, on kosmose simulatsioon Microsoft ja Linux operatsioonisüsteemidele, kus kasutatakse Oculus Rift virtuaalse tegelikkuse võimalusi.

Star Citizeni käes on rekord, kui  läbi aegade ühe toote eest kõige suurema summa kaasanud ühisrahastusprojekt. Mängu tootjad alustasid 2012.aasta novembris Kickstarter platvormil kampaaniat, mis lõppes 4,2 miljoni dollari suuruse rahastusega. Kampaania jätkus aga Star Citizeni kodulehel ja kaasas 2015.aastaks 85 miljonit dollarit. Toetajad saavad oma panuse eest vastu mängus kasutatavat virtuaalraha.

#2 Pebble Technology nutikellad.peble

Pebble Technology nutikell tuli esimest korda välja Kickstarter platvormis 2012.aasta aprillis. Disainer Eric Migicovsky oli juba eelnevalt suutnud leida investoreid, kuid puudujääva rahastuse kaasamiseks otsustas proovida ühisrahastust. Sel ajal oli Pebble esimene taskukohane nutikell ja tundus lausa ulmeline saavutus. Projekt ületas kõik ootused ja kaasas 2012.aasta maikuus 10.3 miljonit dollarit.

Ka ettevõtte edasised projektid on olnud üliedukad. Järgmise generatsiooni kell Pebble Time kaasas 30 päevaga 20.3 miljonit dollarit. Tänaseks on Pebble Technology müünud enam kui miljon nutikella ja loonud enda app store-i.

#3 Ethereum

Ethereum on massiivne P2P kogukond, mille eesmärgiks on detsentraliseerida internet. Toetajatele tasutakse nende abi ja teenuste eest krüptovaluutas. Ethereum  alustas ühisrahastuskampaaniat iseseisvalt 2014.aastal, aktsepteerides panuseid Bitcoin-ides. Projekt kaasas u. 18,4 miljonit dollarit. Arvatakse, et Ethereum võib tulevikus Bitcoini hoopiski välja vahetada.

#4 Oculus Riftriftblogpierre1

2012. aastal Kickstarter platvormis avalikkuse ette tulnud Oculus Rift on PC põhine virtuaalse reaalsuse headset. Kampaania kaasas 2,4 miljonit dollarit, mida kasutati esimese prototüübi arendamiseks. 2014.aastal ostis Oculus Rift headset-i 2 miljardi dollari eest Facebook.

#5 Soylent jook3862bca1dcff9cd666e9294ec97fad84808016d7

Soylent on läbi aegade kõige edukam toiduainetega seotud ühisrahastusprojekt. Tegemist on toidukorra asendamiseks mõeldud tootega, mille lõi tarkvara arendaja Rob Rhinehart.

Soylent sai kiiresti edukaks Silicon Valleys, kus tegusad inimesed kasutasid aja kokkuhoiu mõttes kiiresti tarbitavat toidukorraasendajat. 2013. aastal kaasas Soylent ühisrahastusega 3 miljonit dollarit. Tänaseks on ettevõte turule tulnud mitmete uute toodetega ja 2015.aasta jaanuaris saadi 20 miljoni suurune investeering riskikapitali ettevõttelt Andreessen Horowitz.

#6 Coolest Coolercooler

Coolest Cooler on mitmeotstarbeline, vastupidav ja veekindel külmakast, mida saab muuhulgas kasutada Bluetooth kõlari, blenderi, USB laadija, pudeli avaja ja valgusallikana.

Disainer Ryan Grepperi loodud toode kaasas Kickstarter platvormil 2014.aasta augustis 13.3 miljonit dollarit. Kaasatud raha eest alustati tootmist ning esimesed külmakastid saadeti tellijatele 2015.aasta juulis.

#7 Flow Hivesfbcjheuzppwxbxx9pcp

Flow Hive on uuenduslik mesitaru, mis võimaldab mesinikel võtta tarudest mett mesilasi segamata. Traditsiooniliselt käib mee korjamise protseduur mesilasi uimastades ja taru lahti võttes, kuid uus disain võimaldab seda teha ohutumalt teha. Flow Hive suutis 2015.aasta aprillis ühisrahastuse abil kaasata ligikaudu 12,4 miljonit dollarit.

#8 Exploding Kittens

Exploding Kittens on vaimukas kaardimäng, mis kaasab kassipoegasid, laserkiiri, plahvatusi ja kitsesid. Mängu disaineriteks on loomingulised Elan Lee, Shane Small and Matthew Inman. 2015 aasta jaanuaris Kickstarter platvormil alustanud projekt lootis koguda 10 000 dollarit. See eesmärk ületati 7 minutiga ja 24 päeva pärast oli idee kogunud lausa 8,782,571 miljonit dollarit.exploding-kittens-card-game-19691

#9 Reading Rainbow

Reading Rainbow on kõige edukam hariduslik projekt ühisrahastusmaastikul. Idee on pärit lastele lugemist õpetavast  TV saatest, Reading Rainbow, mis alustas juba 1983.aastal ning jooksis kuni 2006.aastani. 2014.aastal otsustas aga saate kunagine produtsent kaasata Kickstarteri kaudu vahendeid, et teha see kättesaadavaks uue põlvkonna lastele online keskkonnas ja streaming seadetel.

Kampaania käigus kaasati 5,4 miljonit dollarit, ületades algset 1 miljoni eesmärki. Projekti panustas ka koomik Seth MacFarlane, kes lubas 5 miljoni piiri ületamisel annetada omaltpoolt lisaks 1 miljoni. Nii ka läks ja kokku kaasas Reading Rainbow 6,4 miljonit dollarit. Reading Rainbow figureerib pidevalt app store-i edetabelis kui populaarseim laste hariduslik programm iPadile.

#10 Veronica Mars filmiprojektveronica-mars

Veronica Mars, mis esilinastus 2014.aastal oli esimene edukas ühisrahastuse kaudu raha kaasanud filmiprojekt. Veronica Mars teenis ülemaailmselt  u. 3,5 miljonit dollarit, mis ei ole filmitööstuses just suur edu, kuid fännid olid teistsugusel arvamusel. Tegemist oli esimese filmiga, mis avaldati samaaegselt kinodes, videolaenutustes ja online platvormidel.

Filmi idee sai alguse pärast samanimelise seriaali lõpetamist, kui Kirjutaja Rob Thomas pakkus Warner Bros stuudiole välja filmi käsikirja. Stuudio huvi puudumisel, otsustasid Rob Thomas ja filmi staar Kristen Bell kasutada raha kaasamiseks Kickstarter platvormi. 2012.aasta kevadel kaasas film 30 päevaga 5,7 miljonit dollarit.

Kuidas ühisrahastuses miljon kokku ajada? Sellest räägib juba Hollywoodi ühisrahastusguru Justin Giddingsrikatla ja ettevõtluskõrgkooli Mainori eksklusiivsel inspiratsiooniõhtul “KICK START – How to get crowdfunded

Artikli allikas: https://blog.tilt.com/the-best-crowdfunding-projects-top-10/

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.