5 praktilist soovitust, kuidas ebaõnnestumine enda kasuks tööle panna

03. oktoober 2015

Sageli mitte ebaõnnestumine ise, vaid hoopis ebaõnnestumisega kaasnevad negatiivsed tagajärjed on need, mis meis hirmu tekitavad. Meie kartused on enamjaolt seotud raha kaotamise, suhete rikkumise või piinlikku olukorda sattumisega.

Need kõik on õigustud, aga tegelikult hoopis hirmutavam on kartusi vältida ja mitte uusi väljakutseid proovida. Kui me ei proovi, siis me ei õpi ega saa ka teada, mis tegelikult töötab ja meile meeldib ning lõpuks tammume sama koha peal. Mäletad mõnda suurepärast õnnestumist? Kas protsess selleni oli lihtne? Kas pidid oma mugavustsoonist kas või korraks välja tulema?

Toome välja 5 praktilist soovitust, mida igaüks saab rakendada:

1. Kalkuleeri “mitteproovimise” hind

Screenshot 2015-10-03 17.40.28 
Foto: https://www.flickr.com/photos/nrkbeta

“Kui keegi pakub sulle suurepärast võimalust, aga sa ei ole kindel, kas saad sellega hakkama, ütle ‘Jah’ – hiljem mõtle, kuidas sa seda teed.” – Richard Branson

Millest me võime ilma jääda, kui jätame võimaluse kasutamata? Kui me ei proovi, siis palju me võime kaotada?

Virgin Airlinesi asutaja Richard Branson, kes on riskide võtmise osas paljudele ettevõtjatele ja investoritele eeskujuks, on äri algusaastatest peale olnud hulljulge katsetaja. Ka Bransoni loodud ettevõte sai alguse katsetades – mis oleks kui inimesed ei peaks lendama keskpärase teeninduse ja piiratud mugavusega lennufirmadega? 1984.aastal alustaski Branson tööd sellise teenuse kallal.

Loomulikult tuli ette mitmeid tagasilööke, sealhulgas ebakõlad pankadega, kes keeldusid Bransoniga koostöö tegemisest, kuid Richardit see ei kõigutanud. Ta otsis uusi kontakte, suhtles erinevate ärimeestega üle maailma ning suutis tagada piisava finantsilise seisu, et ettevõte toimima saada.

Kogu ettevõtte käivitamine võttis kokku 4 kuud ning 22. juunil 1984 sooritas Virgin Atlantic esimese lennu Gatwicki ja Newarki vahel. Kümnendi lõpuks oli lennufirmaga reisinud juba üle miljoni inimese. Kui paljust Branson oleks ilma jäänud, kui ta poleks seda hulljulget sammu teinud ja lennufirma loomist proovinud? Seda peame ilmselt küsima tema enda käest. Kui oled huvitatud, siis kirjuta talle. Siin on Richardi e-mail: richard.branson@fly.virgin.com

Kas oled kuulnud kunagi Virgin Cola’st, Virgin Vodka’st, Virgin Cars’st või Virgin Digital’st? Need kõik on Bransoni ebaõnnestunud ettevõtmised, millesse ta investeeris suuri summasid, aga mis pikas perspektiivis ei tasunud ära. Richardi ebaõnnestumiste kohta võid lugeda lisa veel ka Entrepreneur Magazine artiklist. Eduga käivad kaasas ebaõnnestumised, sellega tuleb lihtsalt arvestada.

2. Kirjuta üles konkreetsed eesmärgid ja tee esimesed sammud

Screenshot 2015-10-03 17.40.49 Foto: http://ascenicdetour.com/2013/11/03/bucket-list/

“Eesmärkide seadmine on esimene samm muutmaks nähtamatu nähtavaks” – Tony Robbins

Plaanisid aasta alguses hakata kaalu jälgima või tervislikumalt sööma, et vormi saada? Või ütlesid endale, et hoiad oma rahaasjadel rohkem silma peal ja hakkad kõiki kulutusi üles märkima? Või otsustasid, et hakkad rohkem aega veetma oma sõprade ja perega? Või märkisid päevikusse tulemused, mis semestri lõpuks tahad saavutada? Kui paljud neist on ka reaalselt tõeks saanud nii, et võid iseendale kätt südamele pannes tunnistada – jah, olen eesmärgi täitnud?

Scrantoni ülikooli professor John C. Norcross viis kolleegidega läbi uurimuse ameeriklaste uue aasta eesmärkide täitmise kohta. Tulemus oli jahmatav – keskmiselt ainult 8% ameeriklastest, kes endale aasta alguses eesmärgid seadsid, saavutasid need täielikult.

Samast uuringust selgub veel, et osalejatel tekkis probleeme eesmärkidega, mis vajasid järjepidevust. Esimesel nädalal täitsid 75% uuringus osalejatest oma eesmärgid, teisel nädalal 71%, kuu möödudes 64% ning 6 kuu möödudes ainult 46% ehk sisuliselt pool aastat hiljem olid eesmärgid täiesti soiku vajunud.

Psühholoogiaprofessor Dr. Gail Matthews viis Ameerika ülikoolis läbi uurimuse eesmärkide seadmise ja saavutamise kohta. Analüüsi tulemusena saadi teada, et osalejad saavutasid 33% rohkem seatud eesmärkidest, kui nad kirjutasid need üles. Lisaks kinnitati, et kui inimesed jagavad oma eesmärke teistega, siis on motivatsiooni hoidmine oluliselt lihtsam. Uuringus osales 267 inimest erinevatest eluvaldkondadest.

Siinkohal, võta aeg maha ja mõtle veidi. Kas Sinu eesmärgid on kirjas? Millal nad viimati üle vaatasid? Kas sul on neist üldse ülevaade või viimane pilk “Minu eesmärgid 2015.xsl” jäi veebruarikuusse? Need ei pea olema ainult materiaalsed, meie elus on olulisel kohal ka emotsionaalsed eesmärgid. Kui ei, siis alusta mõtlemist ja tegutsemist nii kiiresti kui võimalik.

Kui tahad seda teha sotsiaalsemas keskkonnas, kus juba mitmed sajad inimesed üle maailma haldavad oma eesmärke nii privaatselt kui ka avalikult, siis soovitame visata pilgu peale eestlaste enda loodud eesmärkide haldamise veebile. Pea meeles: Alati ei õnnestu eesmärgini jõuda otseteed pidi. Pole ka probleem, kui lähed ringiga. Oluline on edasi liikuda, otsida oma võimalusi ning märgata!

3. Visualiseeri õnnestumisi, mitte ebaõnnestumisi

Screenshot 2015-10-03 17.41.03 Foto: https://unsplash.com/

“Ma visualiseerin ja näen ette, kuidas head asjad minuga juhtuvad. See teeb mu meeleolu oluliselt paremaks. Visualiseerimine töötab, kui sa näed vaeva.” – Jim Carrey

Tuleviku eesmärkide saavutamiseks võib üllatavalt kasulikuks osutuda edu ette kujutamine. Jim Carrey kirjutas endale 10 miljoni dollari suuruse tšeki aastaid enne oravarattast välja saamist. Ta hoidis seda “eesmärki” 5 aastat oma rahakoti vahel, tehes samal ajal otsuseid ja valikuid, mis aitasid tal seatud eesmärgini ka reaalselt jõuda.

Selleks, et visualiseerida enda tulevikku, leia vaikne koht, sule silmad ja hinga sügavalt sisse. Mõtle olukordadele, mida tahad elus kogeda ja mängi need stseenid oma peas läbi.

Kujutle ennast konkreetsetes situatsioonides – mis hääli sa kuuled, mis lõhna sa tunned, kuidas ümbruskond välja näeb? Näe ennast ütlemas õigeid lauseid ja seismas silmitsi väljakutsetega, mis teevad sind õnnelikuks.

Pea meeles:Sina oled oma loo kangelane, kes ütleb õigeid asju. Praktiseeri seda mõtlemist, hinga mõned korrad sügavalt sisse ja tunneta, kas oled valmis soovitud tulemust ka reaalses elus korda saatma!

4. Leia endale mentor

Screenshot 2015-10-03 17.41.17 Foto: http://www.investlah.com/forum/index.php?topic=46160.100

Tee nimekiri inimestest, kes on Sulle eeskujuks. Leia võimalus nendega suhtlemiseks ning nendelt õppimiseks. Ära piirdu vaid ühe inimesega” – Connie Clerici

Kas teadsid, et Steve Jobs oli Mark Zuckerbergi mentor, Warren Buffett oli Bill Gatesi mentor või et Google juhte Larry Page´i ja Sergey Brin’i juhendas Yahoo tegevjuht Marissa Mayer?

Enamikel edukatel inimestel on elus mingis faasis olnud mentorid. Isegi Hollywoodi staaridel ja tuntud lauljatel on omad mentorid, kes neid nõustavad, aitavad vigu vältida ning kaalutletud otsuseid teha. Leia endale mentor, kes aitab sul karjääriredelil jõuda järgmisele tasemele või kes toetab sind ka siis, kui kõik ei suju plaanipäraselt.

Otsi võitja iseloomuga inimesi. Nad süstivad sinusse eneseusku, saavutamaks paremaid tulemusi. Nad aitavad vältida vigu, mis nad ise algajana tegid ning viivad sind kokku inimestega, kellega koos saad elus suuri asju korda saata. Otsi inimesi, keda austad ja kellega jagad samu väärtusi ning pea neid ka meeles. Selleks, et saada veel mõtteid, vaata ära TEDx video, kus karjääriekspert Ellen Ensher jagab väärt ideid mentori leidmise kohta. Tasub lugeda ka nõuandeid edukatelt maailma naisjuhtidelt mentorite olulisuse kohta.

5. Ebaõnnestu, ebaõnnestu ja veelkord ebaõnnestu

Screenshot 2015-10-03 17.41.29  Foto: http://freelyphotos.com/worry/

“Võitjad ei karda ebaõnnestumist. Kaotajad kardavad. Ebaõnnestumine on osa edukaks saamise protsessist. Inimesed, kes väldivad ebaõnnestumist, väldivad ka edukaks saamist.” – Robert T. Kiyosaki

Kas tead, kellega on tegemist? 21-aastaselt läks tema esimene äri pankrotti. 22-aastaselt ei saanud ta piisavalt hääli, et osutuda valituks kohalikel omavalitsuse valimistel. 24-selt läks tema teine ettevõte pankrotti. 26-aastaselt elas ta üle oma naise surma. 27 aasta vanusena sai ta närvivapustuse, kuid jäi elama. 34 aasta vanusena kaotas ta USA Kongressi valimistel. 36 aasta vanusena kaotas ta taas USA Kongressi valimistel. 45-aastaselt ei valitud teda senaatoriks. 47-aastasena kaotas ta USA asepresidendi valimistel. 49 aasta vanusena kaotas ta taas USA kongressi valimistel. Selle ebaõnnestumiste jada taga on mees, kelle nimi on Abraham Lincoln. 52 aasta vanusena valiti ta Ameerika Ühendriikide presidendiks. Kas temast oleks president saanud, kui ta poleks neid ebaõnnestumisi läbi elanud? Tõenäoliselt mitte.

Huffingtoni kirjatükke ei tahetud avaldada

Kas teadsid, et praegu USA ühe juhtiva uudisteportaali Huffington Posti asutaja ja autori Arianna Huffingtoni esimesi kirjatükke keeldus algusaastatel avaldamast 36  kirjastust ja väljaannet? Isegi Huffington Post ise ei saanud päeva pealt edukaks ettevõtteks.

Kui sellega algust tehti, siis sajad inimesed kirjutasid neile negatiivseid arvustusi ning väitsid, et sellest ei tule midagi välja. “Kui ma lähen tagasi aega, mil alustasime ettevõttega, siis mulle meenuvad väga mitmed negatiivsed arvustused. Ma olen ühe neist isegi pähe õppinud: ‘Huffington Post saab olema lootusetu ebaõnnestuja. Seoses sellega tulevad mulle silme ette ebaõnnestunud filmid nagu Gigli, Ishtar ja Heaven’s Gate.’ Aasta hiljem seesama lugeja, kes selle arvustuse kirjutas, saatis mulle e-kirja: ‘Ma eksisin rängalt ja tahaksin nüüd kirjutada Huffington Posti artikli oma eksiarvamusest.’ Ma ülesin, et loomulikult saab. Inimeste vastu ei tohi vimma tekkida. Kriitika on osa elust.”rääkis Arianna on ettevõtte algusaastatest. Nagu näha, siis Arianna ei võtnud negatiivset tagasisidet südamesse, vaid hoopis tegutses sihikindlalt. Tänaseks päevaks on naine oma nime kirjutanud suurte tähtedega ajakirjandusmaastiku ajalukku.

Lugude moraal: kui kardad ebaõnnestumisi, siis võidki jääda keskpäraseks. Lõpetuseks üks mõttetera, mida suuri õnnestumisi taga ajades tasuks meil kõigil meeles pidada: Edu ja õnnestumist elus ei näita see, kui palju meil on raha pangaarvel, edu näitab see, kui palju suudame teiste inimeste elu paremaks muuta.

Autor: Taavi & tiim AddGoals jälgi meie tegemisi Facebookis!

Rohkem lugusid kuuled Ebaõnnestumiste päeval! REGISTREERI END ÜRITUSELE

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.