7 inspireerivat õppetundi ebaõnnestumistest

08. oktoober 2017

Palju elus korda saatnud inimesi ei saa ühte patta panna keelelise kuuluvuse, rassi, kehaehituse, soo, IQ, pikkuse, tausta ega mingi muu kriteeriumi järgi. Kui on midagi, mis neid ühendab, on selleks visadus ja eesmärk, vaatamata kõigele, edasi püüelda.

MIHKEL RAUD: ebaõnnestumine on õnnestumise eelduseks

mihkel

Tuntud saatejuhi sõnul on õige ärimees see, kes oma tegemistes kogenud ebaõnnestumist. Ebaõnnestumiste käigus õpib, isegi kui see on banaalne ja lapsik õppetund. Kõigest, mis seisab sinu tee peal ees, saab sinu tee. Kui olete rusutud ja  omadega läbi, siis sellest kõhuliolekust saab teie püsti tõusmine. Poliitikukarjäär ebaõnnestus mehel seetõttu, et ta polnud poliitikas hea. “Hakkasin poliitikuks, nägin kõvasti vaeva selle nimel. Tahtsin poliitikas väga-väga õnnestuda. Mul olid isiklikud põhjused, miks õnnestuda – see oli minu jaoks midagi uut ja põnevat. Selles masinavärgis reaalselt elades sain aga ühel hetkel aru, et mitte poliitika ei ole halb, vaid mina olen ise poliitikas halb.”

CARRI GINTER: ärge hädaldage, võtke ette ning õppige oma vigadest!carri

Soraineni tippadvokaadi sõnul ei maksaks end elus vabanduste taha peita. “Olen liiga noor, liiga vana, mul pole piisavalt ettevalmistust – ärge hädaldage, võtke ette, õppige oma vigadest! Ärge võtke ennast liiga tõsiselt. Ka mul on olnud elus hetki, kui mõtlen, et kuidas, kurat, ma sain nii teha? Kui üritad kõiki vigu vältida, lähed ainult mööda protsessi ja tapad loovuse.”

PEETER KOPPEL: ei tasu karta, katsetada ja eksidapeeter

SEB privaatpanganduse strateeg usub, et Euroopa majandusruumis käsitletakse pankroti läbinuid ebaõnnestunutena – tempel otsa ees ja ju on kahtlane tüüp. Kui aga vaadata Ameerika ärikultuuri, siis seal ei ole ettevõtja enne tõsiseltvõetav, kui tal pole seljataga pankrotti. “See tähendab, et sul pole kogemust ja su tegevus põhineb õnnel.” Ameeriklased võtavad ebaõnnestumist kui äri normaalset osa – halvad asjad juhtuvad kõigiga. Iseasi on juba see, kuidas pärast ebaõnnestumist edasi liikuda. Koppel soovitab, et ei tasu karta, katsetada ja eksida, ei tohi olla kinni enesehaletsuses, nagu seda on kogu Euroopa viimased aastakümned.

ÜLLAR JAAKSOO: Selleks, et midagi ära teha ja kuskile jõuda on tarvis vähemalt 10 000 tundi tööd tehau%cc%88llar

Now! Innvationsi juhatuse esimehe sõnul on oluline, et inimene oma ettevõtmisesse panustaks ja kui tundub, et enam ei ole see tegevus õige, siis tuleb töölt lahkuda. “Kui sa tunned ühel hetkel, et see on koht, kust võid ära minna, siis mine. Kui sa ei lähe, teed sa liiga sellele ettevõttele ja veel rohkem iseendale, sest sa ei ole nõus panustama seda 10 000 tundi paari aastaga, et asja ära õppida.”

URMAS SÕÕRUMMA: kui midagi kusagil valesti läheb, siis ära hakka väga pikalt analüüsimaurmas

Sõõrumaa üritab endast aru saada läbi idamaise filosoofia, et mis teda takka lükkab ja mida teeb. Kui aga tunneb, et midagi ebaõnnestub või ei lähe, jätab asja sinnapaika. Jõudu annab lihtne mõte kepi kahest otsast: kui midagi kusagil ebaõnnestub, siis ära hakka väga pikalt analüüsima, vaid mine kohe kepi teise otsa juurde ja mõtle sellele, mis head seal võib peidus olla! “Tavaliselt ju vihastad, kui lennukist või bussist maha jääd, aga ära pikalt muretse. Mõtle rahulikult, las läheb seekord nii, ju see kõik on millegi poolest hea. Isegi kui ma tennist mängides jala nikastan, siis mõtlen, et väga hea, et miski mind hoiatas. Väga hea, et ma näiteks selga ei nikastanud.” “Ärimehena on mul niipalju õnnestumisi ja ebaõnnestumisi, et suure raamatu saaks kokku,” lisas tuntud ärimees ja poliitik.

SIIM KALLAS: iga edu on unikaalnesiim

Endine tipppoliitik usub, et kunagi pole motet tahta korrata kellegi teise edulugu, vaid tuleks leida oma tee. “Öeldakse, et ebaõnnestumise põhjuseks on valed ideed. Tegelikult otsutamise hetkel pole õigeid ega valesid otsuseid,” leidis Kallas. “Ebaõnnestumise puhul ilmub alati hulk nupumehi, kes teavad täpselt kuidas oleks pidanud asju tegema, aga keegi ei pane ennast aja dimensiooni. Mõelge näiteks meediakangelastele – ühel hetkel tõstetakse taevasse, teisel surutakse näoga porri. Õnnestumine ja kiidulaulu liiga tõsiselt võtmine võib tekitada masenduse, pettumuse ja üksinduse.” Kallase hinnangul ei saa otsuste tulemeid sageli täielikult välja kalkuleerida, seetõttu saab sageli määravaks kõhutunne.

HANS H. LUIK: mu uhkus läks mulle maksma 55 miljonit eurothans

Delfisse investeerinud fond Texas Pacific pani ühel hetkel Delfi müüki. Ostjaks saime olla meie või keegi meie konkurentidest. Kuigi Eesti Ekspressi lugejaskond oli juba toona suur, ei oleks meil paljalt paberlehega tulevikku olnud. Ekspress Grupist oleks saanud ilma digitaalse meediata kasumlik, kuid ilma tulevikuta lehekirjastus. Seega pidin Delfi ise ära ostma. Just siis, kui olin need 55 miljonit kokku laenanud ja ära maksnud, algas finantskriis. Pidin kõik, mis mul oli, panti panema, ka oma maja. Pidin isegi emale ja isale antud raha tagasi küsima. See 55 miljonit oli hind selle eest, et olin kannatamatu, auahne ja ebadiplomaatiline. Rootslastel on komme arutada asjade üle seni, kuni kõik jäävad nõusse. Oleksin pidanud rootslastele selgeks tegema, mida ma tahan kommentaariumiga teha – siis oleksin 55 miljonit eurot odavamalt pääsenud. See on võtnud mul 7,5 aastat, et see raha tagasi teenida.

Rohkem lugusid kuuled Ebaõnnestumiste päeval! REGISTREERI END ÜRITUSELE

fb-event-cover

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.