Andrus Alber: “Usaldage inimesi ja hoidke suhteid!”

01. mai 2014

De Jure ABC esimeses seminaris oli külas endine Tallinna börsi juht Andrus Alber

Mida investorid vaatavad enne sinna investeerimist?

Meeskond on kõige tähtsam. Äriidee peab ka hea olema, kuid tegijad on tähtsamad. Kui tegijad ei tekita usaldust, siis on raske analüüsida ainult nö ettevõtte äriideed ja plaanitavaid numbreid. Pealegi muudavad paljud start-up’id töö käigus oma algset ideed kas mõnevõrra või isegi märgatavalt ja seega muutub meeskond veelgi olulisemaks. Kõige raskem on muidugi saada õige inimesega jutule. Selleks tuleks kasutada tuttavate sidemeid investoritega. Investorid üldiselt eeldavad ka, et idee autorid on nõus ise raha sisse panema, ideaalis 10-20%, näitamaks, et äriidee algatajad on valmis ka isikliku vara ja säästudega riskima.

Millesed on need tunnused, mis näitavad, et tuleks mõelda tiimi laienemisele?

Tuleb aru saada, kas ettevõtte asutaja(d) on muutunud otsuste tegemisel ja ideede teostamisel äri pudelikaelaks ning kas tahate minna uuele turule, kus teil võib teadmisi nappida.

Millises valdkonnas Eestis või Euroopas on tunglemine liiga tihe ja, millisest valdkonnast peaks eemale hoidma?

Pole olemas sektorit, kus poleks ruumi uutele tegijatele kui nad leiavad oma nišši. Alati on võimalik leida kohti, kus esimesel pilgul tundub, et seal raha ei vedele, kuid tegelikult on mitmeid võimalusi. Lisaks tuleb uurida makropilti. Üldine trend on vananev rahvastik- ehk asju tuleb teha efektiivsemalt, arendada mugavusi, kaugtöövõimalusi kodust jne. Järjest enam peab olema võimalus teha asju distantsilt või vähemalt väikese ajakuluga. Makrotrendid on veel logistika ja transport. Euroopa Liidu ja USA vahel käivad läbirääkimised Vabakaubanduslepingu üle ning kui see jõustub, siis tuleb kindlasti täiendavaid kaupu/tooteid, mida on vaja transportida. Veelgi kaugemale vaadates- Aafrika. Aafrika riikides elab praegu 10-15% inimestest linnades, 20 aasta pärast on see protsent juba 40-50. Kui inimesed liiguvad linna on enam vaja kauplusi, toitu, finantsteenuseid, liisinguid jne, mida tänasel päeval veel paljudes Aafrika riikides piisavalt ei ole.

bikeep inimesed

Seminari õhtu võttis Andrus Albrer kokku kolme järgneva soovitusega:

1. Kui oled juht, siis ära vali enda ümber ainult neid inimesi, kes on sinuga ühel arvamusel ja sarnase maailmavaatega. Pikaajaliselt ei tule see ettevõttele kasuks, kui kõik arvavad ühte moodi. See tekitab pigem mõttemugavust.

2. Hoidke suhteid! Igasuguse uue ärikontakti loomine on kordades keerulisem ja ajamahukam, kui vanade hoidmine. Kui lõpetate töösuhte, siis tehke seda alati viisakalt, sest võite oma edasise tööelus samade inimestega taas kokku sattuda

3. Usaldage inimesi! Kindlasti on tekkinud meedias selline tunne, et palju on nö “mütsi pähe tõmbamist partnerile”, kuid see on kajastatud ebapropotsionaalselt. Valdav osa on ikkagi väga korralikud ja viisakad inimesed. Ja seda igal pool maailmas. Reegel: kui ise käitute teistega viisakalt  ja olete avatud, siis võidavad sellest mõlemad pooled.

Huvitavad faktid artiklist:

Andrus Alber: “Usaldage inimesi ja hoidke suhteid!”
Kui oled juht, siis ära vali enda ümber ainult neid inimesi, kes on sinuga ühel arvamusel ja sarnase maailmavaatega.
SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.