Näpud!! Ehk õppetund kuidas säästa raha.

22. oktoober 2013

Kas oled kunagi kuulnud “Vahukommi teooriast”?

Standfordi ülikoolis viidi läbi katse, kus valiti grupp lapsi ning paluti neil ükshaaval toas oodata kuni katse läbiviija tagasi ilmus. Trikk seisnes aga selles, et lisaks neile oli toas ka vahukomm. Lastele oli lubatud, et kui nad vahukommi ei puuduta siis toob katse läbiviija ka teise vahukommi ning nad võivad mõlemad ära süüa. Kui aga esimene vahukomm nahka pistetud, siis teist vahukommi juurde ei saa. Aastaid hiljem leiti, et need samad lapsed, kes suutsid kiusatusele vastu pidada olid edukamad ka edasises elus.

Joachim de Posada, on kirjutanud selle teooria põhjal ka põneva teose “Keep Your Eye on the Marshmallow” , mis õpetab lugejatele kuidas võtta vastutus oma rahalise seisu, karjääri ja isikliku edu eest. Samuti aitab teos keskenduda kohese kasu saamiselt pigem pikemaajaliste eesmärkide täitmisele.

Kiusatus ei kao kuhugile…

Kuid oluline on, kuidas suudame sellele vastu panna. Kui ka sina tunned ennast kärsituna, siis pane nüüd hästi tähele, sest siin on 4 nippi, kuidas kiusatusega hakkama saada:

1. Vali “kaasosaline”

Kujutame ette, et eesmärgiks on säästa 10% palgast, et koguda endale vajalikku turvalist puhvrit järgnevaks kuueks kuuks. Kui oled kindel, et ei suuda sellest üksi kinni pidada leia endale sõber, kelle tahtejõud on tugevam ning kes oleks võimeline su rahasid sinu eest hoidma või kellele peaksid vastust andma oma eesmärkideni jõudmise eest.

Mõne usaldusväärsema sõbra puhul võid kogunisti proovida kasutada teda “hoiusena” kust saad raha alles siis kätte kui oled suutnud täita mingi kindla eesmärgi. Selliseks sõbraks sobib hästi mõni pereliige. Lisaks võid paluda oma parimat sõpra, et too helistaks sulle iga 14 päeva järel ning päriks kuidas sa oma eesmärkidega siiani toime oled tulnud, kui palju on sul õnnestunud säästa või mille peale oled oma raha nende eelnevate päevade jooksul kulutanud. See tekitab alateadvuses hästi “süütunde effekti” ning seetõttu oled igal järgneval nädalal juba palju kohusetundlikum.

2. Lase oma ülemusel osa oma palgast “ära peita”

Kui töötad suures firmas, palu oma ülemusel kanda osa (ligi 10 protsenti) oma palgast enda “tagavara kontole” ilma et sa seda ise näeksid. Sellisel juhul, ei hakka sa ka seda raha planeerima juba uuteks sisseostudeks või muudeks kulutusteks. Just nagu vahukommigagi, mis silmist läind, see meelest käind!

3. Kasuta rahaplaneerijat

Kindlasti oled kasutanud kalendrit, et paremini planeerida oma aega või hoopis märkmikku, et kirja panna olulised ülesanded. Kuid, kas oled iial mõelnud, et võiksid sama moodi toimida ka oma rahaasjade planeerimisega? Seades endale konkreetsed ning saavutatavad eesmärgid on suurem tõenäosus neist ka kinni pidada.Kuid kuidas see ikkagi toimib? Kindlasti sõltub see mingil määral olukorrast, kuid siin on mõned näpunäited, millest alustada.

Sea ülesandele erinevad tähistused mis selgitavad nende prioriteetsust:

A – Kõige olulisemad asjad, mis on vajalik kohe ära teha (nt. arvete maksmine õigel päeval).
B – Asjad, mis on küll olulised, kuid millel on pikemaajaline eesmärk (võla samm-sammult tagasi maksmine).
C – Kõige pikemaajalised eesmärgid. Sinna hulka kuulub näiteks säästude kogumine maja ostuks või turvaliseks vanaduspõlveks jne.

Selliste eesmärkide planeerimisel on abiks www.minuraha.ee.

4. Tegutse täna ning saavuta oma eesmärgid juba homme!

Jah, tõenäoliselt tunned sa end pisut ebamugavalt kuna pead osa oma teenitust säästma või tulu kasvatama panema ning see võib tähendada, et esialgu jääb sinu väljaminekuteks vähem raha. Oluline on aga meeles pidada, et pikemas perspektiivis tasub see end kuhjaga ära.

Samuti tuleb teadvustada, et noores eas on võimalusoma investeeringutega olla riskialdim kuna puudub perekond ning kindlad kohustused. Samas aga kui oled veendunud, et riskantsus ei ole sinu jaoks on võimalus investeerida ka turvalisemalt kuid sel puhul tuleb leppida ka madalama kasumiga. Tähtis ongi teadvustada, milline on sinu iseloom ning lähtudes sellest teha ka valik.

Kõige olulisem osa “vahukommi teooriast”

ongi teadvustada oma vastupidavust ning tunnistada oma nõrkuseid. Jõudes selgusele, et ka sina oled “kannatamatu kommihimuline” ning tihtipeale ongi seetõttu sul säästud otsas on oluline paika seada oma tehnika võitlemaks oma nõrkustega ning ületamaks neid. Kui arvad, et ei tuleks ise sellega toime, siis proovi leida oma isiklik tugiisik, keegi, kes aitaks sul paika seada oma eesmärgid ning oleks toeks nende saavutamisel.
Sihikindlat teed ning kannaltikku meelt teile!

Huvitavad faktid artiklist:

Kui ka sina tunned ennast kärsituna, siis pane nüüd hästi tähele, sest siin on 4 nippi, kuidas kiusatusega hakkama saada.
SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.