Brändi turundamine algab sisust

06. märts 2016

maxresdefaultKui veel kümnendi alguses helkisid Delfi ja Postimehe veergudel sädelevad ja sähvivad bännerid, mida turundajad kõva raha eest ostsid, siis viimase paari aasta jooksul on hakanud levima tarkvara, mis ennustab sellisele traditsioonilisele reklaamiturule hävingut. Kuidas targalt turundada, tulebki selles artiklis juttu.

Möödunud reedel toimus Kosmos IMAXi kinos koolitus, kus oli põhi kõneaineks brändide lõimumine uue meediaga. Kohal olid valdkonna tipptegijad Ameerika Ühendriikidest ja nende sõnum oli selge – reklaamimaailm on suurte muutuste ees ja kaotajaks jäävad need, kes muutustega kaasa ei lähe. Et mõista, kuidas kliendini jõuda, tuleb aru saada, millised on trendid, mis reklaamiturgu suunavad. Loetlen siin mõned.

  • Adbockerite kasutajate arv tõuseb, mis muudab veebibännerid ebaefektiivseks. Viimase aastaga on reklaami blokeerijate kasutajate arv globaalselt tõusnud 41%.
  • Nutitelefonist vaadatakse järjest rohkem videomaterjali. Täna vaadatakse 55% YouTube videotest telefonist ja Facebooki videotest 2/3.
  • NutiTV jõuab massidesse, mis muudab oluliselt teleturu toimimist.
  • Riistvara tuleb inimesele järjest lähemale. Kui kunagi oli arvuti teises majas, siis mõni aeg hiljem toas. Edasi jõudis tehnika sülle, hiljem nutitelefonina taskusse. Arendamisel on virtuaalreaalsus, nutikellad ja prillid. Kuhu edasi? Ilmselt mitte ihust kaugemale.
  • Noored fännavad rohkem YouTube´i staare kui TV nägusid.
  • Meediatarbimine on saavutanud lae. Alates 2009. aastast pole see USAs mahuliselt muutunud, ainult kanalite vahekorrad, kust inimesed infot saavad, on muutunud.
  • Äppe kasutatakse järjest rohkem. Võrreldes 2013. aastaga veedavad ameeriklased 1/3 rohkem aga äppides.
  • Snapchat muutub järjest populaarsemaks. Facebooki kasutajaskond vananeb.
  • Turule jõuavad mõistliku hinnaga erinevad liitreaalsuse ja virutaalreaalsuse lahendused.

yt_1200-vfl4C3T0KKuidas neid muutusi arvestades brändide sõnumeid sihtgrupini viia? Üks võimalus on brändi poolt sponsoreeritud kvaliteetse ja huvitava sisu tootmine.  Bränditud sisu tohi jätta muljet reklaamtekstist, see peab olema paeluv ja vaatajale põnev. Välismaistest hea näide YouTube saade The Controller, mis teeb koostööd EA ja AMDga. Saade paneb arvutimängureid reaalses elus erinevaid sõjalismängulisi ülesandeid täitma.

Laialt on levinud tootepaigutus nii telesaadetes ja -seriaalides.  Usun, et paljud on näinud superstaari saadet. Žüriilaual olevad Pepsi topsikud pole sinna juhuslikult sattunud. Sageli on oskuslikult paigutatud brände ka seriaalidesse. Näiteks mitmes Eesti teleseriaalis on sõidetud Subaruga, välismaistest teleseriaalidest võib aga esile tuua Modern Family, mille üks sponsoritest on Toyota. Filmidest teavad kõik, et James Bond sõidab Aston Martiniga ja Transporteris võime näha Audi uusimat mudelit.

12043050_1049159468481322_827499827942570122_nÜha enam tutvustavad tooteid blogijad ja staarid sotsiaalmeedias.  Tanel Padar ei pane Suunto mütsi ja kellaga spordipilte Instagrami juhuslikult ning Mallukas ei kriba blogis Värska sanatooriumist lihtsalt niisama. YouTube staarid nagu Estonianna omavad rahvusvahelist mõõdet. Viimase kanalil on 465 000 jälgijat ja 2 000 000 vaatajat kuus. Blogija sõnul jõuavad mõnd toodet tutvustava video tulemusena brändi koduleheküljele vähemalt 10% vaatajatest, mis on väga hea tulemus. 200 tuhandese vaatavuse juures tähendaks see kodulehele 20 000 tootest huvitatud külastaja jõudmist.

Võimalusi, kuidas brände sisuga lõimida on mitmeid. Lõimimise tulemusena võib bränd saada oluliselt tavapärasest rohkem tagasisidet ja fänne. See on võimalus jõuda sisuliste väärtuste ja sõnumitega tarbijani, mitte maksta suuri summasid välikampaania ja veebibännerite ostmiseks, mis sageli meeldejäävat emotsiooni ei tekita.

SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.