Jaak Roosaare: igaühest võib saada hea investor!

07. november 2015
1606496_626275497458583_3638391992651442222_o
Kas usud, et igaühest võib saada hea investor?  
Investeerimisel on 2 võimalust saada häid tulemusi – olla väga passiivne investor (osta regulaarselt ja unusta, eelkõige indeksfond ja ehk ka dividendiaktsiad) või siis aktiivne ja teadlik investor ja üritada valida instrumente, mis turu üldist tootlust ületavad (siinkohal on kindlasti abiks see kui kapitali on vähe – näiteks Arco Varasse ei ole võimalik paigutada sama palju kapitali kui Apple aktsiasse, samuti on väikese kapitaliga lihtsam sisse-välja liikuda). Enamasti saavad passiivsed investorid paremaid tulemusi kui aktiivsed. Ja passiivseks investoriks saamiseks pole vaja eriti midagi teha – nii et jah, igaühest võib saada hea investor. Teadmistest on sageli olulisem temperament – kui tipus ostad ja põhjas masenduses müüd, siis on raske edukas olla. Selle vastu aitab regulaarne investeerimine.
Kuidas sattusid investeerimise juurde?
Lugesin keskkoolis Seppo Saario ja Villu Zirnaski raamatuid ja olin hämmastuses, et igal ettevõttel on mingi hind, mis pidevalt muutub ja iga inimene võib osta osaluse. Ma kujutasin ette, et omanikuks on palju raskem saada kui töötajaks aga tegelikult on vastupidi. Mitte igaüks ei saa Apple-sse tööle, aga igaüks võib osta Apple aktsiaid. Esimesed aktsiatehingud tegin keskkoolis ostes IPOst Telekomi.
Kas algajal investoril tasuks investeerida Tallinna börsile või vaadata kaugemale?
Mina ise alustasin Tallinnast ja soovitan seda teistele ka. Ikkagi kodusem ja lähedasem + eesti keeles ja aktsiate hoiutasu ka pole ning tehingud odavamad. Kui kapitali ja teadmist rohkem, siis soovitan rahvusvaheliselt portfelli hajutada, näiteks Interactive Brokersis on mul tehingu tasu 1 dollar.
Enneolematu globaalne rahatrükk, üha kerkivad varade hinnad, olematud intressimäärad. Need nähtused iseloomustavad praegust maailmamajanduse olukorda. Kas hetkel üldse tasub investeerida?
Investeerimine on minu arvates maraton ja seda peaks vaatama elukestva protsessina. Mulle meeldib Warren Buffetti ütlus, et tulevik on alati ebakindel ja kui mingil hetkel on tulevik helge, siis on hinnad kole kõrged. Minu meelest on Tallinna börsil kasvuruumi ja ka mujal maailmas leiab päris ok dividenditootlust. Ka üürikorteritega on võimalik 5+% tootlust teenida ja olematud intressimäärad annavad võimaluse kasutada odavat kapitali.
bänner2
Millisel sektoril näed täna tõusutrendi? Millest kindlasti hoiduda?
Sellele küsimusele ei oska kahjuks vastata, ma ise hajutan erinevate sektorite vahel ja katsun eemale hoida “kuumadest” aktsiatest. Kui midagi välja tuua, siis tundub et kinnisvaraarendus Tallinnas on liiga kuumaks muutumas. Kuigi ka siin võib muutuda veelgi kuumemaks veel mitu aastat.
Millised on Jaak Roosaare 3 kõige tähtsamat investeerimispõhimõtet?
a. Keegi ei hooli Sinu rahast rohkem kui Sina – seega ära anna oma vara kellegi teise hallata, vaid õpi ise seda tegema. Mida vanemaks saad, seda rohkem peaks olema Sul vara mida hallata ja seda olulisem see oskus on.
b. Ära investeeri kui aru ei saa või kui tundub liiga lihtne või hea tehing – kui keegi pakub Sulle lihtsat võimalust raha teenida, aga alguses pead liitumiseks ise maksma 1000 eurot, siis see ei ole investeering vaid püramiid.
c. Ära kuluta esimese astme raha – see on kapital, mida tuleb investeerida. Rikkad elavad oma kapitali intresside intressidest.
raamat_3d1Kuidas tuli mõte kirjutada raamatuid investeerimisest?
Mulle meeldib lugeda, mulle meeldib investeerida ja tegelikult meeldib mulle ka kirjutada. Sellest tulenevalt oli see minu jaoks hobi. Lisaks tahtsin et oleks olemas Eesti spetsiifiline ja põnevsuega loetav raamat rahast ja rikkusest. Sealt see idee tuligi. Müüsin 7 suve USA-s ukselt uksele raamatuid, mulle meeldib raamatuid müüa 😉
SulgeJäta tagasiside
Please leave this field empty.